- Chcete skrášliť svoj príbytok? Odpoveďou sú zemité farby!
- Plytvanie nie je ekologické ani výhodné – ako sa mu v domácnosti vyhnúť?
- Dokonalé vianočné prestieranie? Existuje!
- Zariaďovanie detskej izby má svoje pravidlá - ktoré to sú?
- Vzdelanie na Cardiff Academy vám dá slobodu, ktorú môžete prepojiť napríklad s oblasťou realít
Čo sa skrýva za plotom?
„Postavil som dom, zasadil som vedľa neho strom, aj syn už behá po záhrade. Spolu s naším psom. Je teda načase, aby som to všetko ochránil nejakým vhodným plotom. Rozpočet nemám veľmi veľký, no chcel by som bezpečné a vkusné oplotenie, ktoré niečo vydrží. Je to nemožné?“
Nie je plot ako plot
Skúsenosti nás naučili, že je vhodné vymedziť si svoj priestor a nejakým spôsobom si ho ohradiť – ochrániť. Existuje veľmi veľa typov plotov, ktoré sa od seba diametrálne odlišujú. Svojou konštrukciou, funkčnosťou, náročnosťou montáže i následnou údržbou. Mohutné murované múry a betónové steny síce poskytujú maximálne súkromie, ale sú finančne i konštrukčne náročné. Živé ploty sú síce ekologické, no vyžadujú stálu údržbu a požadovanú podobu získavajú až po rokoch. Drevené ploty pôsobia útulne, ale majú nízku životnosť a potrebujú každoročnú starostlivosť a investíciu v podobe nového náteru.
Naopak, oplotenie z pletiva je nenáročné na výstavbu a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Za pár hodín od začatia montáže získa vami požadovanú podobu a plní svoju funkciu. Má aj pridanú hodnotu – vysadením popínavých rastlín sa dá premeniť na živý plot.
Tajomstvo plotov z pletiva
Ploty z pletiva sa vyrábajú z pevných oceľových drôtov. Tie sú následne pozinkované alebo aj poplastované vrstvou PVC. Na základe týchto dvoch povrchových úprav drôtu rozlišujeme:
- Pozinkované pletivo, ktoré je vyrobené zo žiarovo pozinkovaného drôtu s obsahom zinku minimálne 40g/m2. Tento drôt je v celom priereze oceľový, preto sa vyznačuje svojou mimoriadnou pevnosťou a oderu vzdornosťou. Jeho životnosť je minimálne 10 rokov. Štandardné pozinkované oplotenie sa vyrába z drôtu s priemerom 2 mm.
- Poplastované pletivo sa vyrába z vysoko odolných a veľmi kvalitných oceľových drôtov. Tie sa najskôr pozinkujú a následne obalia vrstvou plastu s UV stabilizátorom. Vďaka tomu je maximálne odolné voči korózii a jeho životnosť je aspoň 20 rokov. Poplastované pletivo má veľmi hladký povrch, a preto sa na ňom takmer neudržujú nečistoty. Nevyžaduje teda skoro žiadnu údržbu. Jeho hlavnou prednosťou je dvojitá antikorózna úprava, vďaka ktorej dokáže ľahko odolávať nepriaznivým poveternostným podmienkam. Štandardné poplastované oplotenie sa vyrába z drôtu s priemerom 1,65 mm. Spolu s natavenou vrstvou PVC má drôt priemer 2,5 mm.
Odhaľte to správne oplotenie
Pozinkované a poplastované drôty sa podľa typu pletiva strojovo splietajú alebo zvárajú do ôk rôznych veľkostí. Následne sa navíjajú do veľkých roliek alebo sa z nich
vyrábajú panelové ploty. Na Slovensku sú najznámejšie a najvyužívanejšie tieto tri typy oplotenia:
- Štvorhranné pletivo, ktoré má najdlhšiu tradíciu v ohradzovaní majetku. Pri tomto type pletiva sú drôty splietané do štvorhranných ôk. Veľkosť oka je možné zvoliť z dvoch alternatív 60×60 mm alebo 53x53mm. Platí pritom, že čím menšie oká, tým je pevnosť plota väčšia. Je cenovo veľmi výhodné a nájde si využitie aj v náročnom kopcovitom teréne. Vyrába sa v oboch povrchových úpravách drôtov. Pri najodolnejšom poplastovanom type, dosahuje priemer drôtu až 2,8 mm, čo zabezpečuje jeho veľkú pevnosť a dlhú životnosť. Tieto pletivá sú dostupné vo výške od 1 do 2 metrov.
- Zvárané pletivo je mimoriadne populárne vďaka svojmu modernému dizajnu. Pozinkované drôty sa zvárajú do ôk dvoch veľkostí (50,8×101,6 mm alebo 50,8×50,8 mm). Môžu tak vytvárať i pletivové siete, ktoré sú vhodné nielen na ohradzovanie ale i na dekoratívne účely. Sú dostupné vo veľkosti od 60 cm až do 2 metrov. Zvárané oplotenie je vhodnejšie do rovného alebo mierne klesajúceho terénu.
- Plotové panely v sebe spájajú moderný nadčasový dizajn, pevnosť a jednoduchú montáž. Pozinkované drôty sa zvárajú do ôk (200×50 mm) a následne sa poplastujú vysokoodolným polyesterom. Najpevnejšie typy panelov sú vystužené dvoma horizontálnymi drôtmi s priemerom až 8 mm a priemer vertikálnych drôtov je 6 mm. Sú preto mimoriadne pevné a odolné. Ideálna dĺžka panelu však nesmie presiahnuť 2,5 metra, inak by bol panelový plot nestabilný. Sú vhodné do rovného i mierne šikmého terénu.
Aj vy ste postavili dom, zasadili okolo neho okrasné rastliny a po záhrade sa naháňajú vaše deti? Je teda načase si to všetko ochrániť. To najlepšie sa predsa skrýva za kvalitným plotom.
Text:PR